Entlebucher
Entlebucher to rasa psa, spośród szwajcarskich psów pasterskich uznawana za najmniejszego. Znajduje wielu zwolenników, ze względu na to, jakiej jest wielkości, oraz że jest on dosyć łatwy w utrzymaniu. Jest to rasa wyjątkowa nie tylko ze względu na charakter ale również i wygląd. Szczególnie wyróżniające się spośród innych ras. Uczucia jakimi się je darzy, potrafią zwrócić ze zdwojoną mocą. Entlebucher, jeżeli chodzi o wielkość jest najmniejszym psem pasterskim spośród czterech pasterskich ras szwajcarskich. Prócz niego są to Duży Szwajcarski Pies Pasterski, Berneński Pies Pasterski oraz Appenzeller.

Właśnie dzięki jego niewielkim rozmiarom, posiada wyjątkowe predyspozycje psa, który idealnie odnajduje się zarówno w dużym domu znajdującym się poza obszarami zabudowanymi i miejskim szumem, jak i w małym miejskim mieszkaniu. Oczywiście wszystko to uwarunkowane jest tym, aby zapewnić mu wystarczającą dla tego gatunku ilość ruchu i świeżego powietrza. Dzięki wszechstronności jaką cechują się Entlebuchery, są rasą psów bardzo popularnych w krajach zachodniej Europy.
W Polsce dosyć mało znany piesek, jednakże dzięki swoim wspaniałym cechom cieszy się coraz większą popularnością i znajduje wielu zwolenników. W Polsce istnieje również kilka hodowli tego gatunku.
Historia
Entlebuchery pochodzą z Entlebuch – doliny która znajduje się w okolicy kantonów Lucerna i Berno, i stąd też zaczerpnęły swą nazwę. Historia rasy Entlebucher sięga 1889 roku, kiedy to powstał pierwszy opis tego psa, dokładnie pod nazwą „Entlebucherhund”. Jeszcze długo od tego czasu ludziom trudno było odróżnić psa z Entlebuch od psa z Appenzell. W 1913 roku, kiedy to odbyła się wystawa w Langenthal profesorowi Heimowi – który szczególną miłością darzył właśnie szwajcarskie rasy psów pasterskich , pokazano 4 psy rasy Entlebucher. Po tej wystawie, psy te zakwalifikowano do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej, dokładnie jako czwarta rasa szwajcarskich psów pasterskich.
Rasa ta rozwijała się dosyć powoli, co wywnioskować można z wpisów do (SHSB) Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej. Psy tej rasy są doskonałym przykładem, co zostało odkryte i potwierdzone, na to iż posiadają one doskonałe cechy psa użytkowego jak i ze zdolnościami pasterskimi psa zaganiającego. Do tej pory nadal są one hodowane w stosunkowo małych ilościach, jednak dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi oraz dzięki temu, że jest to pies bardzo przyjazny coraz częściej mogą się cieszyć uznaniem jako domowy pies rodzinny.
Wygląd
Entlebucher trójkolorowej maści, niewiele poniżej średniej wielkości pies, o nieco wydłużonej i zwartej sylwetce oraz proporcjonalnej do reszty głowie. Ma bardzo przyjazny i miły wyraz – co jest typową cechą dla psów pasterskich, zaraz obok bystrego i inteligentnego wyglądu. Jak również przystało na psa pasterskiego są one bardzo zwinne, żywe i dosyć szybkie. Jego bazowym, zajmującym większą część jest kolor czarny, na którym rozmieszczone są podpalane i białe regularne znaczenia.
Charakter
Odważny i pewny siebie, posiadające wspaniały instynkt obronny. Doskonały jako stróż, a zarazem towarzysz. Szczególnie oddany tym których darzy zaufaniem, ale i w stosunku do obcych nie jest agresywny i dosyć pewny siebie. Charakterystyczne cechy tej rasy to przede wszystkim bardzo wesołe, pełne temperamentu usposobienie a zarazem łagodność. Są również zwinne, szybkie oraz bardzo wytrzymałe. Co ważne w rasie psów pasterskich Entlebuchery są bardzo dobrymi uczniami, a także nieprzekupne jako stróże. Idealnie nadające się dla aktywnie spędzających wolny czas ludzi. Dzięki wigorowi jaki posiadają psy, bardzo chętnie uczestniczą w rozmaitych zawodach sportowych jak i również w zwykłych zabawach szczególnie takimi które fundują im dzieci na świeżym powietrzu. Jak okazuje się, uwielbiają one także rodzinne wycieczki rowerowe – są wtedy świetnymi kompanami.

Zachowanie
Wykazują się sprytem, dużą czujnością i wytrzymałością. Energiczne, wierne i mądre a przede wszystkim samodzielne – takie, jak i inne zachowania u Entlebucherów zauważają ich właściciele. Nie wykazują większych problemów związanych z ich posiadaniem.
Wady
Jedną z większych zalet jest zapewne cena, która wacha się w przedziale od 3000 do 4000 tysięcy złotych. Wielu właścicieli tych psów uważa, iż są to pieski „bez wad”
Zalety
Największą z zalet jest to, że są to psy niekonfliktowe – o bardzo żywym usposobieniu, radosne. Są bardzo przyjacielskie, bardzo dobrze porozumiewają się otaczającymi ich ludźmi, także i dziećmi, i są idealne dla osób które pierwszy raz wchodzą w posiadanie psa, ze względu na to iż nie są zbyt wymagające. Nie są również wybredne jeżeli chodzi o jedzenie. Ich lśniąca sierść również nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy ją tylko regularnie szczotkować.
Bardzo dobrzy jako uczniowie – są szybko uczącą się rasą, co wywnioskować można z tego, że są to psy pasterskie, które uczy się stróżować i doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków.
Dolegliwości i Choroby
Entlebuchery są rasą charakteryzującą się raczej wytrzymałością oraz zdrowotnością. Jednak na przełomie XIX i XX wieku, rasie tej groziło wyginięcie. Chorobą jaka może występować u psów tej rasy, to dosyć typowa dla nich choroba którą charakteryzuje często powtarzająca się infekcja pęcherza moczowego, oraz przede wszystkim nie częste oddawanie moczu w większych ilościach, tzw. Entlebucher Urinary Syndrome (EUS). W najgorszych przypadkach koniecznością okazuje się usunięcie nerki. Pozostałymi chorobami jakie mogą występować u tej rasy, na które są podatne genetycznie, są : choroba oczu (zanik siatkówki) który często doprowadza do całkowitej utraty wzroku u psów (innymi zaburzeniami narządu wzroku na jakie moją chorować psy tego gatunku, może być jaskra bądź katarakta) oraz dysplazja stawu łokciowego oraz biodrowego. Chorobą która jeszcze może występować, lecz w bardzo rzadkich przypadkach jest anemia hemolityczna która wynika z niedokrwistości psa. Objawem charakteryzującym anemie jest występowanie dziąseł w białawym kolorze , oraz ogólne osłabienie psa.
Pielęgnacja
Ze względu na to, że Entlebuchery to psy krótkowłose, o lśniącej przylegającej sierści – nie wymagają szczególnej pielęgnacji w stosunku to osobników innych ras. Okres linienia to dwa razy w roku, i tylko wtedy wymagają częstszego szczotkowania by pozbyć się niepotrzebnego, obumarłego włosia. Poza okresem linienia wystarczy utrzymywać ogólną czystość, i przestrzegać podstawowych zasad higieny takich jak czyszczenie uszu czy kąpiel, oczywiście nie zapominając o szczotkowaniu przynajmniej raz w tygodniu.
Wzorzec rasy
Obecnie obowiązujący wzorzec rasy, został opublikowany 28.06.2002 roku. Wzorce ustalają organizacje kynologiczne, które na danym terenie zrzeszają hodowców. Wzorzec rasy zawiera cechy charakteryzujące daną rasę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz